Contractar

Debat sobre polítiques globals de la 42a Conferència General de la UNESCO 

Declaració de l'International Science Council del CEO de l'ISC, Salvatore Aricò

 

París, 13 de novembre de 2023

President, Distinguts delegats, Senyores i senyors,

Estic encantat de fer aquesta declaració en nom del Consell Internacional de la Ciència. Federam més de 245 organitzacions científiques nacionals i regionals, incloses acadèmies de ciències socials i humanes, consells d'investigació, cossos disciplinaris internacionals i joves acadèmies de ciències. L'ISC i la UNESCO tenen una llarga i orgullosa història de treballar junts i, de fet, la UNESCO va fundar el predecessor de ciències socials de l'ISC i va treballar molt estretament amb el predecessor de les ciències naturals.

Treballem colze a colze tant amb el Sector de Ciències Naturals com Socials i Humanes de la UNESCO. L'ONU recentment adoptada Dècada de la Ciència per al Desenvolupament Sostenible, coordinat per la UNESCO, ofereix una oportunitat única per reorientar la ciència i els sistemes científics cap a donar solucions concretes a les múltiples crisis a les que tots ens enfrontem avui. Això requerirà un canvi substancial en la manera com la ciència opera i ofereix. Junts, l'ISC i la UNESCO poden proporcionar una agenda transformadora basada en la noció de coneixement accionable.

Un exemple més de la nostra associació en evolució i millora és la implementació de Recomanació de la UNESCO sobre la ciència i els investigadors científics i l'àrea més àmplia de llibertat i responsabilitat de la ciència. Estem compromesos a avançar en el dret a la ciència i a enfortir els sistemes científics nacionals i regionals, i a ajudar a proporcionar les condicions en què la ciència i els científics prosperen.

El mes passat vam celebrar una reunió d'estudiosos de les illes del Pacífic per dissenyar conjuntament i establir una acadèmia de ciències i humanitats del Pacífic. Aquest és un exemple de com l'ISC promou la ciència en acció treballant per millorar l'organització de científics actius i connectar-los arreu del món.

La posada en funcionament de Declaració de la UNESCO sobre la ciència oberta, amb el qual l'ISC ha ajudat al seu desenvolupament, és essencial per millorar com la ciència pot ajudar al bé públic global.

En reforçar la nostra associació, l'ISC i la UNESCO poden reforçar la confiança i l'aplicació d'un coneixement sòlid a cada comunitat, estats membres i espai multilateral.

Gràcies.

Anar al contingut