Înregistrează-te

Adunare Generală

Deruleaza in jos
Adunarea Generală (AG) este cea mai înaltă autoritate a Consiliului și este formată din reprezentanți ai membrilor săi. Se întrunește o dată la trei ani.

Reuniunile Adunării Generale (GA) oferă un forum pentru desfășurarea activităților ISC și permit oamenilor de știință de vârf să identifice și să discute cele mai presante probleme științifice din lume.

AG este responsabil pentru stabilirea direcției generale, politicilor și priorităților. The prima Adunare Generală al Consiliului internațional al științei a avut loc la Paris, Franța, în iulie 2018.

Termenii de referință pentru Adunarea Generală pot fi găsiți în Statutele 12-17 din Statutele ISC și regulile de procedură.

Salvează data

evenimente
Ianuarie 26 2025 - Ianuarie 30 2025

A 3-a Adunare Generală ISC

Aflaţi mai multe Aflați mai multe despre a 3-a Adunare Generală ISC

Adunările Generale ISC anterioare

agrafe galbene evenimente
28 februarie 2024 - 29 februarie 2024

Electronic ISC Adunarea Generală Extraordinară

Aflaţi mai multe Learn more about Electronic ISC Extraordinary General Assembly
Picătură de apă care pică în apă colorată evenimente
4 May 2023 - 4 martie 2023

Adunarea generală extraordinară electronică ISC

Aflaţi mai multe Aflați mai multe despre Adunarea Generală extraordinară electronică ISC
evenimente
11 octombrie 2021 - 15 octombrie 2021

A doua Adunare Generală a Consiliului internațional pentru știință

Aflaţi mai multe Learn more about 2nd General Assembly of the International Science Council

Adunările generale anterioare ale Consiliului Internațional pentru Știință (ICSU)

  • Taipei. Octombrie 2017 (președinte: Gordon McBean)
  • Auckland, Noua Zeelandă. Septembrie 2014 (președinte: Yuan-Tseh Lee)
  • Roma, Italia. Septembrie 2011 (președinte: Catherine Bréchignac)
  • Maputo, Mozambic. Octombrie 2008 (președinte: Goverdhan Mehta)
  • Suzhou / Shanghai, China, octombrie 2005 (președinte: Jane Lubchenco)
  • Rio de Janeiro, Brazilia. Septembrie 2002 (președinte: Hiroyuki Yoshikawa)
  • Cairo, Egipt. Septembrie 1999 (președinte: Werner Arber)
  • Washington DC, SUA. Septembrie 1996 (președinte: James Clement Dooge)
  • Santiago, Chile. Octombrie 1993 (președinte: Mambillikalathil Govind Kumar „MGK” Menon)
  • Sofia, Bulgaria. Octombrie 1990 (președinte: Mambillikalathil Govind Kumar „MGK” Menon)
  • Beijing, China. Septembrie 1988 (președinte: John Cowdery Kendrew)
  • Berna, Elveția. Septembrie 1986 (președinte: John Cowdery Kendrew)
  • Ottawa, Canada. Septembrie 1984 (președinte: John Cowdery Kendrew)
  • Cambridge, Marea Britanie. Septembrie 1982 (președinte: Daniel Adzei Beko)
  • Amsterdam, Olanda. Septembrie 1980 (președinte: Cornelis de Jager)
  • Atena, Grecia. Septembrie 1978 (președinte: Brunó Ferenc Straub)
  • Washington DC, SUA. Octombrie 1976 (președinte: Harrison Brown)
  • Istanbul, Turcia. Septembrie 1974 (președinte: Jean Coulomb)
  • Helsinki, Finlanda. Septembrie 1972 (președinte: Victor A. Ambartsumian)
  • Madrid, Spania. Septembrie 1970 (președinte: Victor A. Ambartsumian)
  • Paris, Franta. Septembrie 1968 (președinte: James Merritt Harrison)
  • Bombay, India. Ianuarie 1966 (președinte: Edgar William Richard Steacie)
  • Viena, Austria. Noiembrie 1963 (președinte: Sven Hörstadius)
  • Londra, Regatul Unit. Septembrie 1961 (președinte: Rudolph Peters)
  • Washington DC. SUA, octombrie 1958 (președinte: Lloyd Viel Berkner)
  • Oslo, Norvegia. August 1955 (președinte: Bertil Lindblad)
  • Amsterdam, Olanda. Octombrie 1952 (președinte: Alexander von Mural)
  • Copenhaga, Danemarca. Octombrie 1949 (președinte: John Ambrose Fleming)
  • Londra, Regatul Unit. Iulie 1946 (președinte: Hugo Rudolph Kruyt)
  • Londra, Regatul Unit. Mai 1937 (președinte: Niels Erik Nørlund)
  • Bruxelles, Belgia. Iulie 1934 (președinte: George Ellery Hale)
  • Bruxelles, Belgia. Iulie 1931 (președinte: Émile Picard)

Adunările generale anterioare ale Consiliului Internațional de Științe Sociale (ISSC)

Taipei, octombrie 2017 (extraordinar)

  • Președinte: Alberto Martinelli (Italia)
  • Director executiv: Mathieu Denis (Canada)

Oslo, Norvegia. Octombrie 2016

  • Președinte: Alberto Martinelli (Italia)
  • Director executiv: Mathieu Denis (Canada)

Montreal, Canada. octombrie 2013

  • Președinte: Olive Shisana (Africa de Sud)
  • Director executiv: Heide Hackmann (Germania)

Ngoya, Japonia. 2010

  • Președinte: Olive Shisana (Africa de Sud)
  • Director executiv: Heide Hackmann (Germania)

Cape Town, Africa de Sud. 2008

  • Președinte: Gudmund Hernes (Norvegia)
  • Director executiv: Heide Hackmann (Germania)

Alexandria, Egipt. 2006

  • Președinte: Lourdes Arizpe (Mexic)
  • Secretar general: Ali Kazancigil (Turcia)

Beijing, China. 2004

  • Președinte: Lourdes Arizpe (Mexic)
  • Secretar general: Ali Kazancigil (Turcia)

Viena, Austria. 2002

  • Președinte: Kurt Pawlik (Germania)
  • Secretar general: Leszek A. Kosinski (Canada / Polonia)

Paris, Franta. 2000

  • Președinte: Kurt Pawlik (Germania)
  • Secretar general: Leszek A. Kosinski (Canada / Polonia)

Paris, Franta. 1998

  • Președinte: Else Øyen (Norvegia)
  • Secretar general: Leszek A. Kosinski (Canada / Polonia)

Paris, Franta. 1996

  • Președinte: Luis I. Ramallo (Spania)
  • Secretar general: Leszek A. Kosinski (Canada / Polonia)

Paris, Franta. 1994

  • Președinte: Luis I. Ramallo (Spania)
  • Secretar general: Stephen C. Mills (Marea Britanie)

Paris, Franta. 1992

  • Președinte: Candido Mendes (Brazilia)
  • Secretar general: Luis I. Ramallo (Spania)

Palma de Mallorca, Spania. 1990

  • Președinte: Candido Mendes (Brazilia)
  • Secretar general: Luis I. Ramallo (Spania)

Barcelona, ​​Spania. 1988

  • Președinte: Candido Mendes (Brazilia)
  • Secretar general: Luis I. Ramallo (Spania)

Paris, Franta. 1985 (extraordinar)

  • Președinte: Candido Mendes (Brazilia)
  • Secretar general: Luis I. Ramallo (Spania)

Paris, Franta. 1983

  • Președinte: Candido Mendes (Brazilia)
  • Secretar general: Luis I. Ramallo (Spania)

Paris, Franta. 1981

  • Președinte: Arthur Summerfield (Marea Britanie)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1979

  • Președinte: Arthur Summerfield (Marea Britanie)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1977

  • Președinte: Stein Rokkan (Norvegia)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1975

  • Președinte: Stein Rokkan (Norvegia)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1974 (extraordinar)

  • Președinte: Stein Rokkan (Norvegia)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1973

  • Președinte: Stein Rokkan (Norvegia)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1972 (Adunare Constituțională Extraordinară, în timpul căreia ISSC a fost transformată într-o federație de asociații disciplinare.)

  • Președinte: Jean Stoetzel (Franța)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1971 (extraordinar)

  • Președinte: Jean Stoetzel (Franța)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1970

  • Președinte: Sjoerd Groenman (Olanda)
  • Secretar general: Samy Friedman (Franța)

Paris, Franta. 1965

  • Președinte: Sjoerd Groenman (Olanda)
  • Secretar general: Kazimiers Szczerba-Likiernik (Polonia)

Paris, Franta. 1961

  • Președinte: Donald Young (SUA)
  • Secretar general: Claude Lévi-Strauss (Franța)

Paris, Franta. 1959

  • Președinte: Donald Young (SUA)
  • Secretar general: Claude Lévi-Strauss (Franța)

Paris, Franta. 1957

  • Președinte: Donald Young (SUA)
  • Secretar general: Claude Lévi-Strauss (Franța)

Paris, Franta. 1955

  • Președinte: Donald Young (SUA)
  • Secretar general: Claude Lévi-Strauss (Franța)

Paris, Franta. 1953

  • Președinte: Donald Young (SUA)
  • Secretar general: Claude Lévi-Strauss (Franța)

Salt la conținut