Înregistrează-te

Cum să sărbătorim Ziua Internațională a Femeii și Fetelor în Știință – 2022

Peste tot în lume, oamenii sărbătoresc cea de-a 7-a Zi internațională anuală a femeilor și fetelor în știință în diferite moduri. Aflați mai multe despre modul în care unii dintre membrii noștri aleg să sărbătorească această zi.

Anul acesta, UNESCO sărbătorește cea de-a 7-a ediție anuală Ziua internațională a femeilor și fetelor în știință de la înființarea sa în 2015. În conformitate cu Obiectivul 6 de dezvoltare durabilă al Națiunilor Unite, pentru a asigura accesul tuturor la apă și canalizare, tema din acest an este Echitate, diversitate și incluziune: apa ne unește”.

Ziua, pe februarie 11th, își propune să amplifice rolul critic pe care femeile și fetele îl au poate să și do joacă în știință și tehnologie. Ca parte a UNESCO Agenda 2030, Ziua servește să recunoască faptul că progresul în egalitatea de gen și progresul în știință merg mână în mână atunci când se încearcă abordarea problemelor globale.

Grupuri și organizații de pe tot globul au ales să onoreze această Zi în diverse moduri, adaptându-se la starea COVID-19. Iată câteva dintre modalitățile prin care membrii noștri sărbătoresc Ziua Internațională a Femeilor și Fetelor în Știință:ESTE C & Organizația pentru femei în știință pentru lumea în curs de dezvoltare (OWSD)

Panel de discuții și festival de film

11 februarie – 14:00 UTC

Discuție: „Studii de caz: abordări ale povestirii în știință”

Ascultați de la vorbitorii noștri distinși despre modul în care folosesc filmul ca mediu pentru a transmite și a ridica poveștile oamenilor de știință, în special ale femeilor de știință, din întreaga lume.

Festivalul de Film:

În colaborare cu OWSD, ISC găzduiește un Festival de Film Femei în Știință, care proiectează noi filme din colaborarea ISC – BBC Storyworks, Deblocarea Științei, precum și filme din Seria de filme OWSD Vision.


Consiliul de Cercetare Științifică Jamaica

Virtual serie

11 februarie – 19:00 UTC

Pe această tranșă a „Conversații în știință”, consiliul onorează Ziua Internațională a Femeilor și Fetelor în Știință prin explorarea temei: - Moștenirea femeilor în STEM: Alimentarea NEXGenGirls.

Evenimentul se va desfășura prin Zoom și va fi, de asemenea, transmis în flux Canalului YouTube


Uniunea Astronomică Internațională (IAU)

Interviuri și concurs virtual

Are loc în fiecare vineri de la 11 februarie - 8 martie

IAU găzduiește o serie de interviuri virtuale cu astronome de prim rang, care vor fi transmise în flux Canalului YouTube.

Pe lângă interviurile lor virtuale, ei găzduiesc și un concurs de desen pentru copii sub doisprezece ani, care solicită propuneri de desene ale unui astronom imaginar pentru șansa de a câștiga un telescop.


Global Young Academy (GYA)

Seria de bloguri autobiografice - #ThisLittleGirlIsMe

februarie 11 - 28

Pe parcursul lunii februarie, Global Young Academy va lansa mai multe postări autobiografice pe blog care detaliază viețile femeilor de știință de pe tot globul.

GYW încurajează toate femeile de știință să folosească hashtag-ul, #ThisLittleGirlIsMe on Twitter pentru a-ți spune povestea despre călătoria ta în știință.


Uniunea Matematică Internațională & Consiliul internațional pentru matematică industrială și aplicată 

Webinar

16 februarie – 15:00 UTC

IMU și ICIAM sunt parteneri pentru a găzdui un webinar care abordează rezultatele proiectului Gap Gap in Science despre matematică și matematică aplicată.


Uniunea Internațională de Chimie Pură și Aplicată (IUPAC)

Evenimente globale – virtuale și în persoană

februarie 16

Micul dejun global este un eveniment care are loc într-o singură zi din februarie a fiecărui an, cu scopul de a sărbători realizările Women in Science și de a inspira generațiile tinere să urmeze o carieră în știință. Femeile și bărbații din toate tipurile de organizații științifice se reunesc pentru a împărtăși micul dejun virtual sau în persoană, stabilind o rețea activă de bărbați și femei pentru a depăși barierele din calea egalității de gen în știință.

Consiliul Național de Cercetare al Italiei - consiliu Nazionale delle Ricerche (CNR)

Evenimentul virtual Global Women's Breakfast

16 februarie: 08:30 – 11:30 UTC

Micul dejun global este un eveniment care are loc pe un singur

Comisia italiană pentru Uniunea Internațională de Chimie Pură și Aplicată IUPAC (NAO-CNR) organizează un eveniment virtual GWB2022 pentru a discuta despre modul de abilitare a diversității culturale și de gen în cercetarea chimică. femei
din diferite țări, care lucrează în cercetarea chimică, care au traversat Italia pe drum, ne vor povesti experiențele lor. Vom discuta subiectul cu chimiști internaționali eminenti.


Uniunea Internațională a Geoștiințelor (IUGS)

Seria de interviuri virtuale

Continuu

În această serie de interviuri, IUGS prezintă activitățile IUGS alături de lucrările și experiențele a numeroase geoștiințe de sex feminin din întreaga lume. Ei speră că acest material va inspira membrii IUGS, oamenii de știință și cetățenii din întreaga lume să celebreze contribuțiile geoștiințelor la abordarea provocărilor globale.


ISC și BBC Storyworks

Povești multimedia

Continuu

Unlocking Science este o serie concepută pentru a evidenția modul în care „cu dăruire și viziune remarcabile, oamenii de știință din întreaga lume pun bazele pentru a aborda probleme majore precum schimbările climatice, creând în același timp societăți incluzive și înfloritoare”.

O serie de povești de la hub-ul Unlocking Science prezintă femei din știință care fac exact asta:

???? Luptă împotriva părtinirii în AI: O echipă elimină discriminarea pentru o lume AI incluzivă.

???? Viitorul feminin al științei în Africa: Alăturați-vă femeilor de știință din Africa în timp ce contestă normele tradiționale.

???? Cum marile visuri tehnologice ale unei tinere au devenit realitate: Cum o tabără STEAM formată exclusiv de femei a schimbat viața acestei tinere pentru totdeauna

???? Oamenii de știință salvează recoltele din Malawi: O femeie care ajută la modelarea viitorului agriculturii


Dacă plănuiți să sărbătoriți această zi, asigurați-vă că vă alăturați discuției pe Twitter, folosind hashtag-urile #WomenInScience, #GirlsInScience,#11 februarie, #EchityInScience, și #ApaNeUnește.


de asemenea poti fi interesat de

Egalitatea de gen în știință

Un raport IAP, GenderInSITE și ISC privind două sondaje globale privind incluziunea și participarea femeilor în organizațiile științifice globale.

Proiectul nostru privind egalitatea de gen în știință

Proiectul își propune să crească egalitatea de gen în știința globală, prin îmbunătățirea partajării și a utilizării dovezilor pentru politicile și programele de gen în instituțiile și organizațiile științifice la nivel național, regional și internațional.

Salt la conținut