Înregistrează-te

Ghidând viitorul științei: introducerea Centrului pentru viitorul științei

Centrul pentru viitorul științei va funcționa ca un think tank în cadrul Consiliului Științei Internaționale, cu scopul de a îmbunătăți înțelegerea noastră a tendințelor actuale în știință și sisteme de cercetare și de a oferi opțiuni și instrumente pentru acțiuni adecvate.

11 mai 2023, Paris, Franța

Consiliul Științei Internaționale (ISC) anunță lansarea oficială a programului Centrul pentru viitorul științei, un think tank intern al cărui obiectiv principal este de a oferi lider de gândire și îndrumări cu privire la știință pentru politici și viitorul ecosistemului științific. Centrul se va adresa membrilor Consiliului Internațional de Știință (ISC) și ai comunității științifice mai largi.

Centrul pentru viitorul științei a fost inaugurat cu entuziasm în timpul Reuniunea la mijlocul mandatului ISC în Paris. La lansare au luat cuvântul distinși vorbitori, inclusiv președintele ISC, Peter Gluckman, și stimații decani Arancha Laya Gonzalez și Stéphanie Balme de la Sciences Po.

„ISC este poziționat să imagineze în mod activ viitorul științei, oferind membrilor noștri informații cruciale pentru a le asigura agilitatea și le permite să aducă contribuții de impact în următorii ani. Tocmai de aceea am înființat Centrul pentru viitorul științei, care va colabora strâns cu membrii noștri și comunitatea intelectuală. Această inițiativă reflectă angajamentul ISC de a-și optimiza angajamentele în beneficiul membrilor săi, nu doar pentru următorii câțiva ani, ci și pentru deceniile următoare”.

Peter Gluckman, președintele ISC

Ne aflăm într-o eră a fragmentării fără egal. Acest lucru face imperativ ca lumea științei și guvernării să creeze conexiuni mai puternice și să construiască punți mai strânse. Știința nu există în vid; este țesut complex în țesătura societății.

Arancha González, decan al PSIA la Sciences Po

Urcând pe scenă, Mathieu Denis, director senior la ISC și șeful centrului, a prezentat viziunea și obiectivele convingătoare pentru noua afacere, prezentând în același timp Consiliul Consultativ responsabil cu ghidarea strategiilor și planurilor sale. Pe lângă Consiliul Consultativ, un grup dinamic de Asociați de cercetare vor colabora strâns, oferindu-și expertiza pentru a dezvolta proiecte care să sprijine ambițiile de anvergură ale Centrului.

Povestea din spatele Centrului a început cu gândirea la ceea ce are nevoie știința pentru a prospera. Am creat o echipă care să funcționeze ca un grup de reflecție în cadrul ISC, care se va concentra pe tendințele emergente în știință și politici pentru problemele științifice, pentru a colecta dovezi, pentru a dezvolta resurse și pentru a efectua exerciții de previziune relevante pentru membrii noștri, oferindu-le perspectivele pe care le au. nevoie pentru viitor.

Mathieu Denis, șeful Centrului pentru viitorul științei

În prima sa lună, Centrul a adus contribuții semnificative prin lansarea a două publicații, una care aprofundează în perspectivele transdisciplinarității în cercetare, a doua aruncând lumină asupra viitorului evaluării cercetării. Trei publicații suplimentare urmează să fie dezvăluite în lunile următoare, împreună cu o serie de podcast.

Privind viitorul cercetării transdisciplinare

Această lucrare analizează modul în care știința a devenit transdisciplinară, ce se înțelege prin transdisciplinaritate și ce trebuie să luăm în considerare pentru viitorul cercetării transdisciplinare.

Centrul este în prezent comentarii invitatoare la acest document de lucru, ca parte a unei discuții pe forum online deschis. Vă rugăm să trimiteți contribuția dvs. până pe 30 iunie, aceasta va fi luată în considerare și confirmată cu atenție.

Lansarea Centrului constituie o piatră de hotar esențială în eforturile continue ale ISC de a sprijini progresul științei și de a se poziționa eficient în transformarea sistemelor științifice robuste care răspund provocărilor viitorului.

Viitorul evaluării cercetării: o sinteză a dezbaterilor și evoluțiilor actuale

The Future of Research Evaluation oferă o trecere în revistă a stării actuale a sistemelor de evaluare a cercetării și discută cele mai recente acțiuni, răspunsuri și inițiative întreprinse de diferite părți interesate prin mai multe exemple de caz din întreaga lume. Scopul acestui document de discuție este de a contribui la dezbaterile în curs și la întrebările deschise privind viitorul evaluării cercetării.

Vă rugăm să activați JavaScript în browser pentru a completa acest formular.

Fiți la curent cu buletinele noastre informative


Salt la conținut