Înregistrează-te

Promovarea științei de mâine: angajamentele ISC cu cercetătorii timpurii și la mijlocul carierei în 2023

Pentru a marca lansarea buletinului său informativ dedicat actualizărilor și oportunităților pentru cercetătorii timpurii și la mijlocul carierei (EMCR), Consiliul internațional de știință reflectă asupra unui an bogat în angajamente cu următoarele generații de oameni de știință.

Consiliul Internațional de Știință (ISC) sărbătorește atingerea unor repere importante în 2023 în direcția ridicării vocii cercetătorilor la început și la mijlocul carierei (EMCR) în știința globală. Pe lângă deschiderea calității de membru ISC pentru Tinere Academii și Asociații (YAA), am inițiat primul Forum YAA și am organizat numeroase sesiuni și mese rotunde comune ISC/Global Young Academy (GYA) ca parte a mai multor inițiative internaționale care sprijină EMCR de-a lungul anului.

Pe măsură ce 2023 se apropie de sfârșit, încheiem cu o altă realizare importantă: prima ediție a Buletinului informativ ISC EMCR. Buletinul informativ va fi instrumentul de comunicare și implicare dedicat comunității mai largi EMCR și membrilor noștri, inclusiv tinerilor academii și asociații.

Vă încurajăm să împărtășiți acest buletin informativ în cadrul instituțiilor și rețelelor dvs., contactând toți oamenii de știință despre care credeți că ar putea fi interesați.

„A fi parte a ISC anul acesta a fost cu adevărat plină de satisfacții. Servirea în Comitetul Director al Proiectului ISC-Future Africa și contribuția la procesul de reformă constituțională mi-au permis să influențez în mod activ direcția strategică a Consiliului. Implicarea în evenimente precum „Întâlnirea la mijlocul perioadei a membrilor ISC” de la Paris a fost de neprețuit, încurajând conexiuni și schimburi semnificative. În sesiuni precum „Educația științifică și formarea următoarei generații de oameni de știință”, am subliniat importanța eforturilor de colaborare în progresul științific global. Prin intermediul ISC, perspectivele mele s-au lărgit, dându-mi puterea să contribui în mod semnificativ la modelarea viitorului științei la nivel global. Mi-a oferit o scenă globală pentru a evidenția necesitatea includerii tinerilor oameni de știință în conversații esențiale despre viitorul științei.”

Priscilla Kolibea Mante, co-președinte al Academiei pentru Tineri Globali

„De la o invitație de a vorbi la reuniunea ISC intermediară într-un panel axat pe formarea următoarei generații de oameni de știință, angajamentul meu cu acest ISC sa dezvoltat puternic. Am avut plăcerea de a fi nominalizat și ales în Comitetul Executiv CODATA și onoarea de a fi nominalizat la Bursa ISC. Am găsit în ISC o comunitate deschisă, vibrantă și susținătoare. Dorința lor de a include și de a sprijini cercetătorii timpurii și la mijlocul carierei reflectă o viziune de perspectivă și promovează o cultură a solidarității și a progresului în comunitatea științifică globală.”

Cyrus Pan Walther, Președintele Asociației Internaționale a Studenților la Fizică

Forumul Tinerelor Academii și Asociații (YAA).

În acest an, ISC a introdus un forum informal al tinerilor academii și asociații (YAA), care servește ca spațiu virtual pentru schimb, învățare și colaborare între tinerele academii și asociații din cadrul membrilor ISC și cercetătorii mai larg de început și de mijloc de carieră (EMCR). ) comunitate. EMCR interesați să participe la viitoarele reuniuni ale Forumului YAA sunt încurajați să contacteze Gabriela Ivan, Ofițer pentru Dezvoltarea Membrilor ISC, la gabriela.ivan@council.science.


Promovarea vocilor EMCR în știința globală: momentele importante din 2023

  • ISC salută 17 Tinere Academii și Asociații în membrii săi

În 2022, ISC a lansat o campanie de aderare, oferind abonament afiliat gratuit tuturor organizațiilor eligibile ale oamenilor de știință la început și la mijlocul carierei. Ca rezultat al campaniei, ISC este încântat că a primit 17 noi organizații în 2023. Acești noi membri reprezintă tinere academii și asociații din diferite regiuni din întreaga lume, inclusiv Asia, Africa, Europa, America de Nord, America de Sud și Australia. Află mai multe.

  • Sprijinirea oamenilor de știință timpurii și la mijlocul carierei și viitorul științei climatice

În timpul Conferinței WCRP Open Science și COP28, Consiliul internațional de știință a evidențiat perspectivele cercetătorilor timpurii și la mijlocul carierei (EMCR) din diverse colțuri ale lumii și diverse discipline din știința climei. Această inițiativă și-a propus să amplifice vocile tinerilor cercetători și perspectivele lor asupra acțiunii climatice printr-o serie de portrete. Află mai multe.

  • Masa rotundă a tinerilor academii și asociații în timpul Dialogului global de cunoaștere al ISC (GKD) din Kuala Lumpur

Peste 50 de oameni de știință cu vârsta sub 45 de ani s-au adunat la evenimentul mesei rotunde a tinerilor academii și asociații, organizat de ISC, la marginea Dialogului său global de cunoaștere, în Kuala Lumpur, Malaezia. În timpul mesei rotunde, reprezentanții tinerilor academii și asociații din Asia și Pacific au identificat provocările cheie pentru tinerii oameni de știință, inclusiv publicarea, obținerea recunoașterii în rândul colegilor seniori, strângerea de fonduri și menținerea echilibrului dintre viața profesională și viața privată – și au propus recomandări. Află mai multe.

„Impactul grupurilor științifice tinere, care aduc o gândire proaspătă și idei inovatoare, uneori perturbatoare, este cu adevărat remarcabil. ISC, în sine, servește ca un instrument pentru a se asigura că vocea științei îi influențează pe toți cei implicați în sistemele științifice, inclusiv finanțatorii, publicul larg, jurnaliștii științifici și nu numai. Pentru a realiza acest lucru, este esențial pentru noi să ne organizăm pentru a acționa și a vorbi cu o voce unită.”

Dr. Salvatore Aricò, CEO ISC
  • Formarea următoarei generații de oameni de știință și împuternicirea vocii acestora în știința internațională la reuniunea intermediară a membrilor ISC de la Paris

Trei sute de delegați, reprezentând comunitatea științifică globală din peste 80 de țări, s-au reunit la Paris pentru reuniunea intermediară a membrilor „Capitalizarea sinergiilor în știință” a Consiliului Internațional de Știință. În timpul acestei întâlniri, membrii ISC au abordat problemele critice cu care se confruntă omenirea și au explorat rolul științei în găsirea de soluții la provocările globale. Evenimentul a facilitat, de asemenea, discuții privind sprijinirea următoarelor generații de oameni de știință, inclusiv o sesiune comună ISC/Global Young Academy, menită să exploreze evoluția sistemelor de educație științifică pentru a satisface nevoile de formare și aspirațiile de carieră ale viitoarei generații de oameni de știință. Află mai multe.

  • Creșterea vocilor regionale globale în domeniul științei din America Latină și Caraibe în timpul Congresului SRI din Panama

ISC, reprezentat de Biroul său regional din America Latină și Caraibe, a participat la Congresul Sustainability Research & Innovation (SRI) cu un panou interactiv, intitulat „Raising Voices in the Region”. Panelul a explorat provocările și oportunitățile de îmbunătățire a vocii globale a sistemelor științifice din America Latină și Caraibe - cu o contribuție specială din partea Young Academy of Columbia. În timpul panelului, Camilo Delgado-Correal, co-președinte al Academiei Tinere din Columbia, le-a chemat tinerilor oameni de știință și cercetătorilor din audiență să devină agenți activi în căutarea de soluții la imperativele globale de durabilitate:  „Ca grupuri științifice tinere, ar trebui să colaborăm pentru a aborda provocările generației noastre, inclusiv ocuparea forței de muncă și alte situații sociale complexe care au impact asupra regiunii noastre. Eforturile noastre colective pot contribui la crearea unui ecosistem științific mai bun, oferind oportunități îmbunătățite pentru noile generații de oameni de știință.”


În centrul atenției inițiativele partenerilor în 2023

  • Reuniunea anuală a Academiei Tinerilor Globale și Conferința Internațională a Tinerilor Oameni de Știință din Kigali

Adunarea generală anuală din 2023 și Conferința internațională a tinerilor oameni de știință din cadrul Global Young Academy (GYA), tematică „Inovații tehnologice pentru descoperirea de soluții pentru cele mai mari provocări ale lumii”, a reunit 177 de participanți din 54 de țări. Printre participanți s-au numărat membri și absolvenți ai GYA, vorbitori, invitați, factori de decizie politică și reprezentanți înalți ai comunității internaționale de management și politici științifice. ISC a fost reprezentat de Gabriela Ivan, Ofițer pentru Dezvoltarea Membrilor ISC și Farai Kapfudzaruwa, Manager de Cercetare și Parteneriate Strategice la Future Africa. Află mai multe.

„Printre multe amintiri frumoase pe care le voi păstra din anul meu de muncă 2023, se remarcă colaborarea sporită dintre ISC și Global Young Academy (GYA). Pe parcursul anului, membrii noștri au profitat de oportunitățile sporite din colaborarea cu ISC și s-au bucurat de a face noi conexiuni și de a contribui la discuții dincolo de propriile domenii științifice. Întâlnirea membrilor ISC din mai, unde membrii și personalul noștri au adăugat vocea tinerei academie la discuții, la Adunarea generală anuală a GYA de la Kigali din iunie, la care reprezentanții ISC și Future Africa au participat și au contribuit la sesiuni, la Dialogul global de cunoaștere al ISC. Asia-Pacific în octombrie, sprijinul în natură al ISC și modul productiv de a lucra împreună, precum și bursele pentru ca unii dintre reprezentanții noștri să participe la aceste întâlniri și găzduirea fantastică a reuniunii Comitetului Executiv la sediul ISC din Paris în Septembrie – tuturor, merită un mulțumire specială!”

Anna-Maria Gramatte, ofițer principal de proiect la Global Young Academy
  • Summit-ul mondial al tinerilor de știință din Wenzhou și atelierul EMCR la Beijing

ISC a participat la World Young Scientist Summit (WYSS) care a avut loc la Wenzhou, China, sub tema „Converging the World's Talents, Creating a Better Future”. Summit-ul, cu 13 forumuri, a reunit patru laureați ai Premiului Nobel, 37 de academicieni și 850 de oameni de știință și antreprenori din China și din străinătate. ISC sa implicat activ în sesiuni și întâlniri, explorând cum să mobilizeze puterea colectivă a tinerilor oameni de știință din întreaga lume pentru a stimula inovația tehnologică și a contribui la dezvoltarea durabilă. Călătoria în China s-a încheiat cu un atelier comun susținut cu membru ISC, Asociația Chinei pentru Știință și Tehnologie, la Beijing. Evenimentul, la care au participat 25 de tineri oameni de știință din diverse asociații științifice din China, sa concentrat pe discuții despre cooperarea internațională și contribuțiile tinerilor oameni de știință la dezvoltarea durabilă. Află mai multe.

O experiență incredibilă de îmbogățire de a participa la World Young Scientists Summit de la Wenzhou, reprezentând Consiliul Științific Internațional și inițiativele noastre globale care împuternicesc cercetătorii de la începutul carierei. Împreună cu membrul nostru, Asociația Chinei pentru Știință și Tehnologie (CAST), și organizații afiliate din China, am explorat căi de urmat în sprijinirea tinerilor oameni de știință din Asia și Pacific în navigarea sistemelor științifice complexe și în dezvoltarea carierei lor. A fost o plăcere să mă întâlnesc cu colegi din întreaga lume din organizații precum Global Young Academy, Indonesian Young Academy of Science, ASEAN Young Scientists Network, Thai Young Scientists Academy și multe altele. A fost o onoare să mă întâlnesc la Beijing cu un grup remarcabil de tineri oameni de știință afiliați la CAST și să discutăm despre modalitățile de a se implica în activitățile în curs și viitoare ale ISC în jurul dezvoltării durabile, noilor tehnologii, comunicării și divulgării științifice, științei deschise.”

Gabriela Ivan, Ofițer pentru Dezvoltarea Membrilor ISC

Vă mulțumim special

ISC își exprimă recunoștința tuturor membrilor ISC care au susținut activ și s-au implicat în activitățile legate de EMCR. ISC ar dori să recunoască în mod deosebit contribuțiile fantastice și parteneriatul excelent în curs de desfășurare cu Academia Globală pentru Tineri (GYA) prin mai multe evenimente, întâlniri și schimburi de idei care infuzează munca noastră comună cu energie și pasiune pentru împuternicirea EMCR din întreaga lume.


Înscrieți-vă pentru buletinul informativ ISC Early and Mid-Career Researchers (EMCR).

Vă rugăm să activați JavaScript în browser pentru a completa acest formular.
Tipul instituției
Etapa carierei
Domeniul de expertiză: vă rugăm să verificați până la trei care vă definesc cel mai bine disciplina, interesul și experiența

Vă rugăm să activați JavaScript în browser pentru a completa acest formular.

Fiți la curent cu buletinele noastre informative


Imagini de Javier Allegue Barros on Unsplash.

Salt la conținut