Înregistrează-te

Navigarea către durabilitate: modul în care rețelele de cercetare pot face diferența folosind „busola rețelei”

Abordarea problemelor complexe de durabilitate necesită mai mult decât cunoștințe științifice. Cercetătorii trebuie să colaboreze cu actori societali din guvern, afaceri și societate civilă și să se angajeze în coproducția de cunoștințe și acțiune. Cum pot rețelele orientate spre sustenabilitate să faciliteze în mod eficient coproducția?

De ce avem nevoie de coproducție de cunoștințe?

Coproducerea de cunoștințe și acțiune înseamnă că diverși actori generează în comun cunoștințe specifice contextului și căi către viitoruri durabile. Este un model alternativ la formele mai clasice de interacțiune știință-societate, în care se presupune că știința generează noi cunoștințe asupra cărora acționează societatea. Deoarece problemele de durabilitate sunt adesea prea complexe și contestate pentru ca disciplinele individuale să genereze soluții pe cont propriu, coproducția de cunoștințe și acțiune este o cale promițătoare, deoarece face posibilă combinarea diverselor tipuri de cunoștințe din ambele discipline și practici diferite. .

Ce sunt rețelele de cercetare orientate spre durabilitate și de ce sunt importante?

Rețele de cercetare orientate spre durabilitate precum Viitorul Pământ sunt formațiuni care leagă actori din știință, politici și societate pe scări geografice sau sectoare pentru a promova colaborarea în producerea de cunoștințe și / sau acțiune pentru durabilitate. Astfel de rețele sunt de obicei organizate în jurul unui fel de „entitate de sprijin” (de exemplu, un secretariat sau un comitet director) care ajută membrii rețelei să își îndeplinească misiunea definită în comun. Această misiune, dar și filozofia de guvernanță a unei rețele și activitățile conexe diferă între rețele. Unele rețele se concentrează pe cercetare, în timp ce altele sunt mai interesate să transforme cunoștințele în acțiune. În ciuda diverselor misiuni, filozofii și structuri, rețelele împărtășesc anumite funcții și capacități care diferă de cele ale organizațiilor individuale, cum ar fi universitățile sau proiectele de cercetare. În cazul coproducției de cunoștințe, rețelele sunt deosebit de utile în funcțiile lor de, de exemplu, conectarea flexibilă a diferiților actori, unirea forțelor sau diseminarea informațiilor.

Modul în care „busola rețelei” poate sprijini rețelele

Busola rețelei reprezintă un punct de plecare important pentru structurarea unui proces de reflecție sistematică asupra modului în care rețelele pot contribui în diferite moduri la coproducție și transformări de durabilitate. Metodologia a fost dezvoltată printr-un proces de reflecție și învățare întreprins cu diferite rețele partenere ale Viitorului Pământ, cum ar fi GLP, GMBA, BioDiscovery, MRI, PAGES și ITD Alliance pentru a înțelege mai bine cum rețelele globale de cercetare pot fi mai eficiente și mai colaborative în contribuția la dezvoltarea durabilă. .

Busolă de rețea
Figura 1: „Busola rețelei”: patru câmpuri de acțiune generice, fiecare cu cinci subcâmpuri, prin care rețelele încearcă să încurajeze coproducția de cunoștințe pentru transformări de durabilitate (Schneider și colab. 2021).

Busola rețelei sprijină rețelele în gândirea critică a rolului coproducției în îndeplinirea misiunii lor și a modului în care pot îmbunătăți potențialul aferent. Cu ajutorul busolei, rețelele pot analiza diversele moduri în care promovează coproducția - de exemplu, prin membri individuali ai rețelei în contexte specifice, prin comunitatea membrilor rețelei împreună și / sau prin entitatea de sprijin a rețelei.

Până în prezent, busola de rețea a fost aplicată în următoarele scopuri:

  • Dezvoltarea strategiilor de acțiune la crearea unei noi rețele
  • Evaluarea și reamenajarea strategiilor de acțiune ale rețelelor existente
  • Promovarea înțelegerii și încrederii comune în cadrul rețelelor
  • Identificarea oportunităților de colaborare între rețele

Deoarece încorporarea proceselor de coproducție poate fi o sarcină provocatoare care necesită strategii noi, netestate și transformări fundamentale ale rețelelor în sine, învățarea în cadrul și între rețele este crucială.

Folosirea „busolei de rețea” pentru a consolida coproducția

Busola rețelei oferă o abordare iterativă, pas cu pas, pentru a ajuta rețelele să reflecteze în mod sistematic și să încurajeze procesele de coproducție.

Ca prim pas, rețelele își definesc misiunea și obiectivele de durabilitate. În al doilea pas, activitățile care răspund misiunii și obiectivelor definite trebuie identificate. Aici, busola de rețea oferă patru câmpuri de acțiune generice care pot fi utilizate pentru reflecție sistematică:

Domeniul de acțiune 1: conectarea diferiților actori și scale pentru a permite coproducția

Rețelele se pot întreba: Pentru a ne îndeplini misiunea, (ne propunem) să convocăm actori din diferite discipline, sectoare ale societății, locuri și scale? Și prin aceasta, (ne propunem) să construim o comunitate care să se angajeze în coproducția de cunoștințe și acțiune? Apoi pot fi identificate activități conexe specifice, de exemplu organizarea de conferințe sau ateliere.

Câmp de acțiune 2: Sprijinirea membrilor rețelei în coproducție

Rețelele se pot întreba: cum îi putem ajuta pe membrii noștri să implementeze coproducția în contextele lor? Activitățile specifice ar putea include furnizarea de informații, cursuri de formare și oportunități de finanțare.

Domeniul de acțiune 3: Încurajarea coproducției pentru a valorifica puterea transformatoare a unei rețele

Rețelele se pot întreba: cum putem canaliza eforturile membrilor noștri de a deveni mai puternici în mod colectiv? Activitățile relevante ar fi coordonarea rapoartelor de sinteză, creșterea vizibilității comunității sau contribuirea contribuției la procesele politice la nivel înalt.

Domeniul de acțiune 4: Inovarea în rețea pentru consolidarea coproducției

Rețelele pot întreba: Ce inovații sunt necesare pentru a consolida capacitatea rețelei de a se angaja în coproducție? Activitățile relevante ar fi auto-reflectarea, dezvoltarea viziunii sau prototiparea noilor abordări de coproducție.

Atunci când identificați aceste activități, ar putea fi util să vă concentrați mai întâi pe reconsiderarea semnificației activităților existente și apoi să discutați ce alte activități ar putea fi importante pentru a merge mai departe.

Odată ce aceste activități au fost identificate, al treilea pas este de a le examina în termeni de potențialul lor de a atinge în mod eficient obiectivele de sustenabilitate ale rețelei. Aici, rețelele se pot întreba în mod critic de ce cred că activitățile identificate contribuie la durabilitate. Întrebările posibile pentru reflecție ar putea varia de la revizuirea diagnosticelor de problemă, lacunele de cunoștințe și condițiile de context, până la barierele potențiale sau resursele și abilitățile necesare. În funcție de rezultatele acestor procese de reflecție, rețelele își pot adapta strategiile existente (de exemplu, un accent mai puternic pe inovațiile din rețelele lor) și / sau își pot schimba portofoliul de activități (de exemplu, introducerea dezvoltării viziunii sau activități de formare).

Pe scurt

Busola rețelei poate fi un instrument cheie pentru rețelele de cercetare orientate spre durabilitate, pentru a-și exploata potențialul de coproducție. Poate fi folosit pentru a evalua activitățile de durabilitate din trecut, precum și pentru planificarea strategică viitoare și, prin urmare, consolidarea proceselor de coproducție.

Reuniune busolă de rețea
Figura 2: Exemplu de grup care lucrează cu busola de rețea (Fotografii: Franziska Orler).

Mai multe informații pot fi găsite aici:

Rulează video

Citiți ghidurile practice

Citiți întregul articol:

Flurina Schneider, Theresa Tribaldos, Carolina Adler, Reinette (Oonsie) Biggs, Ariane de Bremond, Tobias Buser, Cornelia Krug, Marie-France Loutre, Sarah Moore, Albert V Norström, Katsia Paulavets, Davnah Urbach, Eva Spehn, Gabriela Wülser, Ruben Zondervan, Coproducția cunoștințelor și transformările durabilității: o busolă strategică pentru rețelele globale de cercetareOpinia actuală privind durabilitatea mediului, Vol. 49, 2021, p. 127-142.

Această recenzie provine dintr-un număr tematic al Opinia actuală privind durabilitatea mediului pe Starea cunoașterii privind transformările sociale către durabilitate.

Acest blog a fost inițial postat pe Soziale Ökologie.


  • Flurina Schneider este director științific al ISOE și profesor în ecologie socială și transdisciplinaritate la Universitatea Goethe din Frankfurt. Cercetările sale se concentrează pe învățare și acțiune pentru transformări în durabilitate, precum și pe cercetare transdisciplinară și politică științifică pentru durabilitate. A absolvit geografie, botanică și drept la Universitatea din Basel și și-a primit doctoratul și venia docendi de la Universitatea din Berna.
  • Theresa Tribaldos este șeful zonei de economii juste și de bunăstare umană la Centrul pentru dezvoltare și mediu de la Universitatea din Berna, Elveția. Cercetările sale se concentrează pe abordări transdisciplinare în transformările durabilității, întrebările justiției în sistemele alimentare, transformările sistemului alimentar și dezvoltarea regională durabilă în munți.
  • Stefanie Burkhart lucrează ca asistent de cercetare la ISOE în cadrul unității de cercetare Metode și concepte transdisciplinare. A studiat studii americane și științe politice, precum și „Studii internaționale / cercetare pentru pace și conflicte” la Universitatea Goethe din Frankfurt și TU Darmstadt. Cercetările sale se concentrează pe cercetarea transdisciplinară a biodiversității, bunăstarea umană și serviciile ecosistemice, precum și pe interfețele știință-politică.

Imagine antet: busola de rețea, de Flurina Schneider,

Salt la conținut