Înregistrează-te

Vă prezentăm noul membru al ISC: Academia de Științe Sociale din Australia

Academia de Științe Sociale din Australia (ASSA) s-a alăturat ISC în iulie 2020. În acest scurt interviu, aflăm mai multe despre Academie și activitățile sale.

Concentrate pe înțelegerea societății și a instituțiilor sale, științele sociale îi ajută pe oameni să înțeleagă cum să interacționeze cu lumea socială prin influențarea politicilor, dezvoltarea rețelelor, creșterea responsabilității guvernamentale și promovarea democrației.

Î: Ca o introducere la ASSA, ați putea să ne spuneți mai multe despre organizație, activitățile sale și membrii acesteia?

Academia de Științe Sociale din Australia a fost înființată în 1971 pentru a recunoaște și promova excelența în științele sociale și pentru a oferi sfaturi bazate pe dovezi cu privire la o serie de probleme de politică socială. Academia cuprinde o Bursă aleasă de peste 700 de cercetători australieni distinși și profesioniști în științe sociale care lucrează împreună pentru:

  • Oferiți sfaturi guvernelor cu privire la chestiuni de importanță națională
  • Promovarea înțelegerii și conștientizării științelor sociale; și
  • Coordonează cooperarea internațională și colaborarea în științele sociale.

Academia este o organizație independentă, neguvernamentală, dedicată echității, diversității și incluziunii în științele sociale; în special implicarea și recunoașterea oamenilor aborigeni și insulelor strâmtorii Torres.

Î: De ce organizația (și membrii săi) consideră că este important să facă parte din ISC?

Apreciem facilitarea schimbului internațional de cercetare în domeniul științelor sociale și a colaborării pentru a promova dezvoltarea capacităților de cercetare în domeniul științelor sociale. A fi membru al ISC este o modalitate cheie de a face parte din acest schimb important.

Î: Ce sunt ASSA"Prioritățile cheie pentru următorii câțiva ani? Care considerați că sunt prioritățile cheie pentru știință în următorii ani?

Unele dintre prioritățile noastre în următorii ani includ:

  • Sprijinirea și activarea următoarei generații de oameni de știință sociali australieni
  • Dezvoltarea și promovarea soluțiilor solide la probleme importante la nivel național și
  • Pledarea pentru sisteme și resurse care să sprijine cercetarea de clasă mondială în domeniul științelor sociale și sfatul politicilor.  

Prioritățile cheie pentru știință în următorii ani includ colaborarea pentru a spori implicarea cu factorii de decizie politică și pentru a se asigura că informațiile bazate pe dovezi sunt partajate la nivel global.

Citiți mai multe despre prioritățile noastre în Plan strategic.

Î: Realizarea proiectelor prezentate în 2019 - 2021 Plan de acțiune va depinde în mare măsură de colaborarea strânsă cu membrii noștri. Există proiecte în care ASSA este deosebit de interesat și / sau are în vedere să se implice?

Academia de Științe Sociale din Australia are un interes larg în toate prioritățile și proiectele identificate în Planul de acțiune; în special acele proiecte și activități axate pe regiunea Asia-Pacific. Ca noi membri ai ISC, ne așteptăm să dobândim o mai bună înțelegere a activităților Consiliului și a potențialelor oportunități de implicare în timp.

Aflați mai multe despre membrii noștri navigând pe ISC director online de membru.

Salt la conținut