Înregistrează-te

Vă prezentăm noul membru al ISC, Bilim Akademisi

Bilim Akademisi s-a alăturat ISC în 2020. În acest scurt interviu, aflăm mai multe despre Academie și membrii acesteia.

Bilim Akademisi, cu sediul în Turcia, a devenit o organizație membră a ISC la începutul anului 2020. Pentru a afla mai multe despre Academie, am ajuns din urmă cu președintele acesteia. Profesorul M. Ali Alpar, Membru al Comitetului executiv Profesorul Yesim Atamer, și Maral Yağyazan în biroul Bilim Akademisi.

Î: Ce face Bilim Akademisi și cine sunt membrii săi?

Bilim Akademisi - Academia de Științe, Turcia, a fost fondată ca ONG în 2011 pe baza principiilor excelenței academice, integrității și libertății academice - toate valori vitale pentru academii, societăți științifice și științifice. Bilim Akademisi are membri din toate disciplinele științelor naturale și sociale, matematică, inginerie și medicină, aleși de membri după un proces de evaluare bazat pe merit academic.

De atunci, Bilim Akademisi și-a păstrat independența și a devenit un corp de 178 membri și 34 de membri de onoare (dintre care 4 sunt laureați ai Premiului Nobel). Activitățile principale implică, printre altele, următoarele:

 • Un program foarte competitiv de premii de sprijin pentru cercetare pentru tineri oameni de știință și oameni de știință promițători (BAGEP), care funcționează din 2013. Acest program este susținut în totalitate de finanțare de la donatori privați, fundații și companii. Este foarte apreciat de către beneficiari, în special pentru că permite cheltuielile de cercetare la scurt timp, la discreția lor, o flexibilitate pe care proiectele de la agențiile de finanțare nu le oferă.
 • O serie continuă de prelegeri publice populare (mai mult de 80 până în prezent) sunt organizate: aceste prelegeri sunt susținute de membrii noștri și de câștigătorii premiului BAGEP și sunt înregistrate și publicate pe Bilim Akademisi Youtube cont.
 • Conferințe anuale ale distinților cărturari și oameni de știință: 2016 - Dame Jocelyn Bell Burnell, membru de onoare al Bilim Akademisi, fost președinte al Societății Regale din Edinburgh: „O introducere la pulsari - aruncând o lumină asupra gravitației și relativității”; 2017 - Timothy Garton Ash: „Libera exprimare sub atac”; 2018 - Günter Stock, membru de onoare al Bilim Akademisi, fost președinte ALLEA: „De la invenție la inovație - o scurtă istorie a evoluției științifice a industriei biotehnologiei”; 2019 - Feryal Özel, membru al Bilim Akademisi și al echipei științifice New Horizons Telescope: „Bir Karadeliğin İlk Fotoğrafı - The First Image of a Black Hole” - în turcă.
 • Publicarea unui site de știință popular: Sarkac.org (Pendulum) este un site de știință popular lansat de Bilim Akademisi în martie 2017. Obiectivul principal este de a crea un mediu de știință popular de încredere, care să fie inteligibil și plăcut pentru un public mai larg. Conținutul acoperă toate domeniile științelor naturale și sociale, inginerie și medicină. Mediul conține articole și știri scurte, materiale vizuale, podcast-uri, extrase și link-uri către videoclipuri cu prelegeri de știință populară Bilim Akademisi și programe TV web. Toate acestea sunt anunțate publicului prin intermediul rețelelor sociale.
 • Din moment ce 2016 o serie de școli de vară Bilim Akademisi privind noile tehnici în inteligența artificială și procesarea informațiilor este organizat în cooperare cu o universitate diferită în fiecare an (2016 - Universitatea Tehnică din Orientul Mijlociu, 2017 Universitatea Hacettepe, 2018 Universitatea Boğaziçi, 2019 Universitatea Koç).
 • În iunie 2020, Bilim Akademisi va lansa prima sa școală de vară în științe sociale la Universitatea Sabancı, pentru a acoperi cursuri de economie, drept, științe politice și psihologie. Această serie este, de asemenea, planificată să aibă loc la o universitate diferită în fiecare an.

Î: De ce este important pentru organizația dvs. și membrii săi să faceți parte din ISC?

Bilim Akademisi este membru deplin și activ al ALLEA, iar unii dintre membrii noștri contribuie la grupurile de lucru ALLEA.

Bilim Akademisi este membru al IHRNASS, Rețeaua Internațională a Drepturilor Omului a Academiilor și Societăților Academice. Participăm la întâlnirile și activitățile IHRNASS.

Bilim Akademisi urmărește activitățile Global Young Academy (GYA) și ale Young Academy of Europe (YAE).

Mulți dintre membrii noștri sunt membri ai academiilor naționale și internaționale și beneficiari de premii internaționale, membri individuali ai societăților și federațiilor științifice și științifice internaționale care sunt membri ai ISC, iar mai mulți sunt implicați în guvernarea acestor organisme internaționale. Fiind oameni de știință și cărturari de merit, membrii noștri sunt implicați în colaborări internaționale, organizarea și participarea la întâlniri științifice și sunt cunoscuți în comunitățile științifice internaționale ale disciplinelor lor prin publicațiile lor.

Devenirea unui membru al Consiliului științific internațional îi va oferi lui Bilim Akademisi șansa de a contribui la obiectivele cheie stabilite de ISC și, astfel, de a-și multiplica accesul deja bine stabilit în Turcia.  

Multe dintre provocările cu care se confruntă știința și oamenii de știință, precum și oportunitățile și responsabilitățile semnificative de a contribui la societate sunt împărtășite la nivel global de comunitatea științifică și academică. Colaborarea internațională a făcut întotdeauna parte din spiritul științific. Evoluțiile recente în domeniul științei, precum și în relația sa cu societatea, au accentuat necesitatea unei rețele globale, a schimbului de experiență și a unei acțiuni concertate între oamenii de știință, asociațiile lor și academiile și agențiile științifice care deservesc societatea sprijinind știința.

Clima actuală a faptelor alternative și a adevărurilor alternative acordă o nouă importanță științei ca activitate bazată pe dovezi în esență și prin excelență; și o nouă responsabilitate asupra comunității științifice și a organizațiilor sale la scară internațională.

Experiența noastră ca academie bazată pe societatea civilă și apoi ca membru activ al ALLEA ne-a convins în continuare de importanța căutării de noi modalități de conectare la societate, precum și a organizării între oamenii de știință și instituțiile științifice. După ce am urmat fuziunea care a condus la ISC și planurile sale de acțiune emergente, suntem entuziasmați să ne alăturăm efortului și să contribuim.

Î: Care sunt prioritățile dvs. cheie pentru următorii câțiva ani? Care considerați că sunt prioritățile cheie pentru știință în următorii ani?

De la înființarea sa, Bilim Akademisi a investit timp considerabil în promovarea următoarelor obiective:

 • Promovarea valorii intrinseci a cercetării științifice ca singura soluție fiabilă la multe probleme cu care se confruntă societatea și guvernele, cum ar fi dezvoltarea durabilă, producția de energie, accesul la apă curată, protecția împotriva consecințelor cutremurelor și altele asemenea;
 • Susținerea unei abordări științifice a politicilor educaționale; 
 • Să sublinieze necesitatea ca oamenii de știință și instituțiile științifice să fie independente de influența politică;   
 • Creșterea gradului de conștientizare a societății civile cu privire la necesitatea instituțiilor științifice independente, ca parte a unui sistem de verificare și echilibrare pentru o democrație funcțională;
 • Informarea societății și în special a generației tinere pentru a prezenta știința și rezultatele acesteia, pentru a promova gândirea rațională și luarea deciziilor bazate pe dovezi;
 • Conștientizarea problemelor etice perene și emergente ale științei sau asociate cu acestea.

Bilim Akademisi vede necesitatea de a urmări aceste probleme și în anii următori, având în vedere urgența lor în Turcia și pe arena internațională.

În plus, la scară internațională credem că este important pentru organizațiile științifice:

 • Să înțeleagă, să evalueze și să organizeze ca răspuns la noile tehnologii, big data și inteligență artificială emergente.
 • Să contribuie la evaluarea științifică a complexității și a problemelor globale complexe, în special schimbările climatice și migrația.

Î: Am publicat recent Plan de acțiune pentru următorii trei ani. Realizarea proiectelor în plan va depinde de colaborarea strânsă cu membrii noștri. Există vreun proiect din care vă interesează în mod deosebit să vă implicați?

Planul de acțiune ISC este o mișcare foarte lăudabilă pentru definirea obiectivelor și acțiunilor pentru ISC emergent. Bilim Akademisi vede paralele în planul de acțiune al ISC și propriile sale priorități-cheie, în special promovarea contribuției potențiale a științei la elaborarea politicilor și creșterea valorii publice a științei sunt exemple de domenii în care Bilim Akademisi ar putea oferi contribuții valoroase. Domeniul patru al planului de acțiune, adică evoluția științei și a sistemelor științifice este cu siguranță și un domeniu în care ar trebui avută în vedere o cooperare. Toate cele cinci aspecte ale acestui domeniu sunt de maxim interes pentru Turcia. În afară de asta, soluțiile de dezvoltare durabilă se află pe agenda de cercetare a multor membri ai Bilim Akademisi, astfel încât o implicare activă în procesul de elaborare a politicilor ISC poate fi sperată și în acest domeniu.


Afla mai mult despre Bilim Akademisi și descoperiți toți membrii ISC pe paginile membrilor noștri.


Fotografie de Anna on Unsplash.

Salt la conținut