Înregistrează-te

Vă prezentăm noul membru al ISC, Global Young Academy

Global Young Academy s-a alăturat ISC în aprilie 2020 ca membru afiliat. În acest scurt interviu, aflăm mai multe despre Academie și activitățile sale.

Academia tanară globală (GYA) își propune să dea o voce tinerilor oameni de știință din întreaga lume. Academia este guvernată de un Comitet Executiv ales anual, care reflectă diversitatea membrilor săi, care constă din tineri oameni de știință de vârf care se regăsesc în primele etape ale carierei lor academice independente. Dr. Koen Vermeir, co-președinte al GYA oferă mai multe informații despre activitățile și angajamentul lor cu ISC.

Î: Ca introducere la GYA, ați putea să ne spuneți mai multe despre organizație, activitățile sale și membrii acesteia?

GYA a fost fondată în 2010 cu sprijinul comunității științifice internaționale. Cu 200 de membri de pe șase continente, GYA împuternicește oamenii de știință și cercetătorii din cariera timpurie să conducă dialogul internațional, interdisciplinar și intergenerațional. Scopul său este de a promova rațiunea și incluzivitatea în procesul decizional global. Membrii sunt selectați pentru excelența lor demonstrată în realizarea științifică și servicii pentru societate.

Misiunea GYA este de a da o voce tinerilor oameni de știință din întreaga lume. Problemele globale, cum ar fi epidemiile de sănătate, pierderea biodiversității, o planetă care se încălzește, confidențialitatea datelor și deplasarea a nouă procente din populația globală, exacerbate de conflicte și schimbări climatice, toate demonstrează necesitatea urgentă a cooperării trans-disciplinare transfrontaliere pentru găsiți și implementați soluții. GYA împuternicește oamenii de știință și cercetătorii din cariera timpurie să genereze idei noi, să ia măsuri și să contribuie la societate, astfel încât să putem lucra împreună pentru a găsi soluții pentru un viitor durabil. Mai multe informații despre activitățile noastre pot fi găsite aici.

Î: De ce organizația dvs. și membrii săi consideră că este valoros să faceți parte din ISC?

GYA și ISC sunt parteneri naturali. Am lucrat împreună de la fondarea ISC și, înainte, cu ICSU și ISSC. În prezent, GYA și ISC sunt singurele organizații internaționale ale societății civile care au un domeniu cu adevărat global și care reunesc științele naturale și sociale. GYA și ISC se completează, de asemenea, reciproc: misiunea GYA este de a da o voce tinerilor oameni de știință din întreaga lume, în timp ce misiunea ISC este de a acționa ca voce globală pentru știință. Așteptăm astfel cu nerăbdare să colaborăm mai strâns cu ISC și organizațiile sale membre. Devenind membru afiliat, GYA va aduce o perspectivă nouă, tânără și diversă către ISC, plină de idei și energie noi.

Î: Care sunt prioritățile dvs. cheie pentru următorii câțiva ani? Care considerați că sunt prioritățile cheie pentru știință în următorii ani?

Prioritatea GYA este de a împuternici cercetătorii de la începutul carierei la mijlocul carierei să contribuie la societate. Facem acest lucru conectându-i mai bine, organizându-i în proiecte și grupuri de lucru tematice și instruindu-i să devină lideri științifici. Nu ne sprijinim doar membrii și absolvenții, ci și tinerele academii naționale și alte organizații de tineri oameni de știință. De asemenea, lucrăm pentru a consolida vocea tinerilor oameni de știință pe platformele globale care promovează soluții bazate pe dovezi la provocările regionale și globale, oferim tinerilor oameni de știință mai multă vizibilitate și oportunități de creștere. Colaborarea noastră cu ISC și organizațiile sale membre va juca un rol crucial în realizarea acestor priorități și pentru a aduce vocea tinerilor oameni de știință mai departe ca niciodată. Drept urmare, tinerii oameni de știință vor fi mai bine echipați pentru a contribui la societate și pentru a aborda în mod colaborativ provocările globale.

Activitățile Global Young Academy s-au concentrat pe științe pentru politici, politici pentru știință și educație și informare științifică, cu obiectivele ONU de dezvoltare durabilă ca temă transversală. În următorii ani, acțiunile noastre vor fi orientate spre îmbunătățirea sistemului științific și contribuția la un viitor durabil. Sistemele științifice actuale sunt provocate atât la nivel intern, cât și de la cerințele societății cu privire la știință, iar tinerii oameni de știință sunt afectați în mod disproporționat. Ca atare, este o prioritate pentru noi să abordăm inechitatea, inegalitatea și inechitatea din ecosistemul științific global. Celelalte acțiuni ale noastre vor aborda progresul către un viitor durabil. Tinerii, în special tinerii oameni de știință, sunt dornici să contribuie la ODD, deoarece vor să participe și să își asume responsabilitatea pentru construirea viitorului lor.

Î: Realizarea proiectelor prezentate în Planul nostru de acțiune 2019 - 2021 va depinde în mare măsură de colaborarea strânsă cu membrii noștri. Există proiecte în care sunteți deosebit de interesat și considerați că vă veți implica?

Având în vedere caracterul complementar al organizațiilor noastre, nu va fi o surpriză faptul că suntem foarte aliniați la actualul plan de acțiune ISC și suntem dornici să contribuim practic la toate domeniile, cu un accent pe ODD și durabilitate, interfețele știință-politică, valoarea publică a științei, egalitatea de gen, cercetătorii cu risc, știința deschisă, viitorul publicării științifice și cunoașterea ca bun public global, cu un nou interes și pentru revoluția digitală și știința în sector privat. Așteptăm cu nerăbdare să ne ducem mai departe colaborarea în toate aceste domenii. 


Aflați mai multe despre membrii noștri navigând pe ISC director online de membru.

Salt la conținut