Înregistrează-te

Vă prezentăm un nou membru al ISC, Societatea pentru avansarea științei din Africa

Society for the Advancement of Science in Africa (SASA) s-a alăturat ISC ca membru afiliat la începutul anului 2020. În acest scurt interviu, auzim mai multe despre societate și activitățile sale.

Societatea pentru avansarea științei în Africa (SASA) a fost lansată în 2011 de oamenii de știință africani din Africa și din alte părți ale lumii și de către oamenii de știință participanți ai Africii din SUA, Canada, Europa, China, India și Brazilia. Societatea s-a alăturat recent Consiliului în calitate de membru afiliat și am profitat de ocazie pentru a afla mai multe.

Î: Puteți să ne spuneți mai multe despre organizație - ce face și cine sunt membrii acesteia?

SASA este o organizație internațională non-guvernamentală caritabilă non-profit, înregistrată în Canada. Este reprezentată regional în America de Nord, Africa, Asia și Europa. După lansarea din 2011, SASA a fost inaugurată și a organizat prima sa conferință științifică anuală internațională sub tema „Progresul științei în Africa” în aprilie 2013 la Universitatea din Limpopo, Africa de Sud.

După succesul răsunător al primei conferințe, SASA a organizat conferințe anuale internaționale în diferite țări din Africa și din America de Nord. Sperăm să organizăm conferințe în Europa, Asia și America de Sud în următorii ani. Calitatea de membru al SASA este diversă și internațională. Calitatea de membru este deschisă oricărei persoane, organizații sau instituții care subscrie la viziunea SASA privind progresul științei pentru a îmbunătăți condițiile economice, de sănătate și sociale din Africa. Misiunea SASA se reflectă în programele sale care includ:

 • Conferințe anuale
 • Programul Research Excellence and Fellowship Award (REFA)
 • Programul de colaborare universitară și circulație a creierului
 • Programul Târgurilor științifice pentru elevii de liceu
 • Mentorarea studenților și utilizarea resurselor Internet pentru a avansa programul științific
 • Programul de formare în domeniul cercetării comunitare și al științei cetățenești
 • Cod de conduită, etică și integritate academică
 • Supravegherea și promovarea sănătății
 • Finanțarea științei în Africa folosind resursele africane
 • Publicare

De ce este important pentru organizația dvs. și membrii săi să faceți parte din ISC?

Fiind parte a ISC, SASA ar beneficia de extinderea grupului său de contacte și legături cu organizațiile membre ale ISC. De asemenea, va face cunoscut SASA mai larg, facilitând potențiale parteneriate cu alți membri ISC și alte organizații. Astfel de parteneriate ar putea spori extinderea globală a SASA și impactul programelor și proiectelor sale. Viziunea panafricanistă cuprinzătoare a SASA, accentul multidisciplinar și diversitatea sa de membri sunt punctele sale forte. Membrii societății includ cercetători, universitari, profesioniști și alții care au un interes special în avansarea științei și dezvoltării economice în Africa. Membrii noștri lucrează într-o varietate de domenii, inclusiv guvern, universități, institute și medii. Fiind parte a ISC, SASA speră să faciliteze colaborările și parteneriatele dintre membrii săi și membrii mai largi ai ISC. Astfel de legături ar putea îmbunătăți, completa și completa activitățile, proiectele și programele ISC din Africa și nu numai; de fapt, va extinde distribuția și natura activităților ISC.

Î: Care sunt prioritățile dvs. cheie pentru următorii câțiva ani? Care considerați că sunt prioritățile cheie pentru știință în următorii ani?

Accentul SASA este multidisciplinar și domeniile de interes includ științele biomedicale și ale sănătății, genetică și genomică, agricultură, pescuit, energie, inginerie, tehnologie, științe ale mediului, minerit și metalurgie, femeile africane în știință și etica practicării științei în Africa. Prioritățile noastre cheie vor reflecta accentul nostru multidisciplinar.

 • Facilitarea publicațiilor științifice de către cercetătorii africani din cariera timpurie,
 • Promovarea finanțării științei provenind din Africa în Africa,
 • Parteneriat cu guvernele africane în promovarea științei în Africa,
 • Consilierea guvernelor africane cu privire la politica științifică,
 • Ținând conferințe științifice comune cu instituții academice africane și agenții guvernamentale,
 • Încurajarea studenților africani de liceu să participe la târguri de știință și științe competitive.
 • Promovarea unui cod panafrican de conduită științifică, etică și integritate academică

Prioritățile pentru știință vor diferi în diferite regiuni ale lumii. În Africa, prioritățile cheie pentru știință includ depășirea provocărilor:

 • consolidarea capacității științifice, lipsa finanțării, finanțarea defectuoasă și / sau utilizarea coruptă a finanțării,
 • traducerea rezultatelor științei africane în politici și lipsa unor mecanisme adecvate și eficiente,
 • organizarea de conferințe pan-africane de știință în care oamenii de știință au discutat de fapt despre provocările pentru care își fac munca, iar provocările pentru munca lor fiind (a) relevante și (b) utilizate ... în Africa,
 • publicație științifică în Africa și modelarea cercetării pentru a răspunde la întrebările africane
 • publicarea de reviste științifice din Africa, de calitate și fără fraude,
 • pierderea oamenilor de știință africani, fie din punct de vedere fizic, fie din punct de vedere al agendei de cercetare
 • creșterea participării femeilor africane la știință

Î: Am publicat recent planul nostru de acțiune pentru următorii trei ani. Realizarea proiectelor în plan va depinde de colaborarea strânsă cu membrii noștri. Există vreun proiect din care vă interesează în mod deosebit să vă implicați?

Programele SASA și prioritățile cheie enumerate mai sus sunt reflectate, de asemenea, în lista proiectelor și programelor enumerate în fiecare dintre cele patru domenii ale Planului de acțiune ISC 2019 - 2021. SASA este deosebit de interesat să se implice în toate proiectele dezvoltate în domeniul Evoluția științei și a sistemelor științifice și în majoritatea proiectelor din Revoluția digitală, Agenda pentru dezvoltare durabilă și, Știința în domeniile politicii și discursului public. Proiectele specifice de interes ale SASA sunt enumerate mai jos:

 • Știința deschisă în sudul global
 • Viitorul publicării științifice
 • Valoarea publică a științei
 • Interdisciplinaritatea bazată pe date
 • Resurse globale de date și guvernanță
 • Producerea și difuzarea cunoștințelor ca bunuri publice globale
 • Egalitatea de gen în știință
 •  Oamenii de știință refugiați și strămutați
 • Știință internațională pentru durabilitatea globală
 • Interfețe știință-politică la nivel global

Ne dăm seama că unele dintre proiecte sunt deja în derulare, dar membrii SASA sunt dornici să se implice în orice etapă în oricare dintre proiectele domeniilor enumerate mai sus.


Răspunsuri furnizate de: Joachim Kapalanga, MD, dr., Profesor, Universitatea de Vest, Canada, și Universitatea Gulu, Uganda; Alain Fymat, Dr., Dr., Profesor, Institutul Internațional de Medicină și Știință Inc., Rancho Mirage, California, SUA; Njoki Wane, Dr., Profesor, Universitatea din Toronto, Canada; Sam Lanfranco, Dr., Profesor emerit, Universitatea York, Toronto, Canada; Emilio Ovuga, MD, dr., Profesor emerit, Universitatea Gulu, Uganda.


Afla mai mult despre Societatea pentru avansarea științei în Africa și descoperiți toți membrii ISC pe paginile membrilor noștri.


Foto: Africa De la ISS, Centrul de zbor spațial Marshall al NASA prin Flickr.

Salt la conținut