Înregistrează-te

Scrisoare comună către membrii ISC din partea președintelui ISC, Peter Gluckman, și a directorului general interimar, Mathieu Denis

Războiul în curs din Ucraina are consecințe globale care preocupă toți membrii CSI.

5 aprilie 2022

Dragi membri

Spre sfârșitul anului trecut, ISC și-a publicat al doilea Plan de acțiune și a descris momentul drept „un punct de inflexiune important pentru Consiliu și pentru știință și relația acesteia cu societatea în general”. Am susținut că pandemia de COVID-19, progresul inadecvat în Agenda de sustenabilitate 2030 și schimbările climatice, preocupările crescânde ale societății cu privire la inegalitatea și coeziunea socială și oportunitățile și provocările prezentate de tehnologiile în evoluție rapidă fac nevoia ca știința să fie implicată mai acută decât vreodată.

Războiul din Ucraina ne va împiedica eforturile cu un deceniu sau mai mult.

ISC a intrat imediat în acțiune în primele zile ale invaziei Ucrainei de către Rusia, reunindu-se cu vicepreședintele nostru pentru libertate și responsabilitate în știință, Anne Husebek, și cu Secretariatul pentru a formula o declarație care a vorbit despre practica liberă și responsabilă a știința ca fiind fundamentală pentru progresul științific și bunăstarea umană și a mediului. Acțiunile ulterioare includ o scrisoare în Natură invitând țările să coordoneze și să adapteze actualele institute de cercetare – sau să înființeze altele noi – pentru a include oameni de știință refugiați și să țină discuții regulate și ample cu diplomați științifici, ICNUR și organizații direct implicate în sprijinirea oamenilor de știință refugiați și strămutați. Ofițerii Consiliului de conducere și Comitetului pentru libertate și responsabilitate în știință (CFRS) s-au întâlnit, de asemenea, separat în această perioadă, iar o ședință extraordinară a Consiliului a fost convocată pe 24 martie 2022, la care recomandările CFRS și feedbackul de la diferitele noastre întâlniri au fost discutate.

Una dintre acțiunile concrete pe care ISC avansează este Știința în exil campanie, cu partenerii Academiei Mondiale de Științe pentru progresul științei în țările în curs de dezvoltare (TWAS), și Parteneriatul InterAcademy (IAP), pentru a sprijini oamenii de știință aflați în situații de risc, strămutați și refugiați:

Declarația Știința în Exil va fi lansată miercuri, 20 aprilie. Vă încurajăm să împărtășiți această acțiune și să vă înregistrați la eveniment aici:

Știința în exil

Lansarea declarației

20 aprilie 2022
13:00 – 15:00 CEST/11:00 – 13:00 UTC

Un apel la acțiune pentru a sprijini oamenii de știință aflați în situații de risc, strămutate și refugiați: lansarea declarației Știința în exil

În plus, și răspunzând solicitărilor și preocupărilor membrilor ISC, Secretariatul ISC a creat un depozit de declarații despre război din partea membrilor, a organismelor afiliate ISC, a comunității noastre științifice și a partenerilor și a organismelor interguvernamentale. De asemenea, am oferit sfaturi prin intermediul acestui depozit și prin mesaje individuale.

Solicităm membrilor ISC să continue să facă referire la Statutul ISC II, articolul 7, în căutarea îndrumării în această perioadă de conflict. A afectat deja mulți dintre membrii noștri și organismele afiliate, inclusiv oprirea cercetărilor vitale și costul uman al îngrijorărilor pentru siguranța colegilor noștri și a familiilor lor din Ucraina, Rusia și țările învecinate.

Consiliul observă că, deși acest conflict este luptat pe teren în Ucraina, cu pierderi de vieți și mijloace de trai, consecințele sale sunt globale și, prin urmare, ar trebui să privească toți membrii.

Cu stimă

Peter Gluckman

Președinte ISC

Mathieu Denis

CEO interimar și director științific al ISC

Salt la conținut